Obračun prispevkov in obresti

Samostojni podjetniki morajo do vsakega petnajstega v mesecu oddati obračun prispevkov za pretekli mesec, prav tako pa morajo na ta dan poskrbeti za plačilo. Nemalokrat se pripeti, da sicer natančno poskrbijo za obračun prispevkov, nato pa z njihovim plačilom kakšen dan ali dva zamudijo. To pomeni, da bi morali na dan plačila dejansko preveriti, koliko znašajo obresti, in nakazati tudi te. Vendar pa se na to tudi pozabi. Ko je na vrsti naslednji obračun prispevkov, imamo tako na svoji finančni kartici pri FURS že nekaj dolga. In če ga še vedno ne pokrijemo, ta iz meseca v mesec raste. Če imamo zaposlenih več ljudi, so zneski lahko nazadnje precej veliki!

Natančen obračun prispevkov je nujen

Razen tega, da prispevke nakažemo kakšen dan kasneje, kot bi bilo potrebno, pa lahko pride tudi do težav in neujemanj iz drugih razlogov. FURS mora obračun prispevkov posredovati povsem jasne podatke, kjer ne sme biti nobenih napak in dvoumnosti – upoštevati je treba bolniške, porodniške, olajšave, subvencije in vse ostalo, kar vpliva na mesečni obračun prispevkov. Kadar opazimo, da so med našimi izračuni in podatki FURS na naši kartici razlike, je nujno, da se o njih takoj pozanimamo in jih odpravimo. Napake so namreč vselej mogoče – tako s strani podjetnika oziroma delodajalca, kot tudi s strani FURS – tudi pri njih možnosti sistemske ali človeške napake ne gre povsem izključiti.

Obresti v centih nazadnje prinesejo evre

Tako kot je potreben natančen obračun prispevkov, je vedno nujne tudi natančen in sprotni obračun obresti ter njihovo plačilo. Nabiranje nekaj centov v enem mesecu in nekaj centov v naslednjem sprva namreč ni težava, a ti se hitro seštejejo v evre. Če ste zaradi nabirajočih se obresti nazadnje dolžni preko deset evrov, pa vas s strani FURS lahko čakajo ukrepi. Lahko se namreč odločijo za izvršbo, ki bo pustila velik madež na poslovanju vašega podjetja.

Kdo naj vodi obračun prispevkov?

Če ste samostojni podjetnik brez zaposlenih in poleg tega še normiranec, potem ni nobene težave, če želite za obračun prispevkov skrbeti sami – če imate za to seveda tudi primerno znanje! Sicer pa je bolje, da delo prepustite računovodji, ki tudi sicer skrbi za urejanje finančne dokumentacije in vodenje poslovnih knjig.